top of page
  • Zdjęcie autoraJakub Strumiłło

Trzy elementy tworzące skuteczne biznesowe zdjęcie wizerunkowe - psychologia kognitywna w fotografii.

Zaktualizowano: 17 sty


Plansza informacyjna, podsumowująca artykuł. Autor. Jakub Strumiłło - Fotograf Headshot
Asertywność i otwartość to fundamenty tworzące spójny koherentny wizerunek na zdjęciu.

Przygotowałem krótki artykuł na temat znaczenia spojrzenia, mimiki

i ogólnego sposobu prezentacji wizerunku na zdjęciu.

W kontekście budowania silnej, rozpoznawalnej i spójnej marki osobistej.


ZDJĘCIE MUSI BYĆ INTERESUJĄCE! To czy jesteś osobą fizycznie atrakcyjną, czy uważasz się za kogoś absolutnie niefotogenicznego nie ma znaczenia w przypadku zdjęć wizerunkowych.

Ich zadaniem jest przedstawić autentyczny wizerunek, nie przyciągnąć uwagę przechodniów do reklamowanego produktu. Tylko przedstawić Twój aktualny wygląd i zbudować więź z widzem.


Zdjęcie wizerunkowe oczywiście ma przyciągać uwagę, ale robi to odpowiednimi emocjami, światłem i kompozycją kadrowania. Nie urodą fotografowanej osoby!


Trzy elementy jakimi powinno charakteryzować się wizerunkowe zdjęcie to asertywność, otwartość i sumaryczna koherencja spinająca całość portretu w spójny przekaz - pewność siebie i przystępność. To sprawia ze z punktu widzenia psychologii poznawczej, nasz wizerunek jest zapamiętywany korzystnie podczas pierwszych kilku sekund od pierwszego kontaktu.


 

Marta Wysocka, modelka i prezenterka z Poznania. Zdjęcie biznesowe do CV i portfolio. Profesjonalna fotografia wizerunkowa typu headshot usta

1. ASERTYWNOŚĆ 😉

Skuteczne portretowe zdjęcie wizerunkowe buduje pewność siebie i sprawia że jesteśmy postrzegani jako osoby uważne i decyzyjne. Przez nawiązywanie bezpośredniego kontaktu wzrokowego, i skupione spokojne spojrzenie. Pokazujące charyzmę i pewność siebie.
 

Marta Wysocka, modelka i prezenterka z Poznania. Zdjęcie biznesowe do CV i portfolio. Profesjonalna fotografia wizerunkowa typu headshot.

2. OTWARTOŚĆ 😀

O ile w spojrzeniu tkwi pewność siebie, to w mimice zawarty jest komunikat o naszej otwartości i komunikatywności. Uzyskanie naturalnych emocji to najtrudniejsze zadanie i wymaga doświadczenia fotografa oraz świetnej atmosfery w trakcie sesji.


Prawdziwą sztuką jest zbudować więź między fotografem a osobą stojąca przed obiektywem, aby emocje na zdjęciu przedstawiały naturalne reakcje na działania fotografa i były wynikiem wzajemnej nici porozumienia. To pozwoli uniknąć nadmiernego napinania mięśni twarzy, co sprawia, że wyglądamy sztywno i nienaturalnie. A to nigdy nie wygląda wiarygodnie.


Nikt nie chcę na zdjęciu wizerunkowym wyglądać nieszczerze, prawda? Prawda?


 

Zdjęcia portretowe wymagają naturalnej mowy ciała bez wymuszonej sztucznej pozy
Marta Wysocka - Modelka z Poznania.

3. KOHERENCJA 😎

Zdjęcie biznesowe powinno być zgodne z codziennym wizerunkiem. Nie może wprowadzać w błąd! Prezentując wiarygodny i autentyczny wizerunek, budujemy zaufanie. Dzięki aktualnemu zdjęciu nie wprowadzamy w błąd osób, które mogą czuć się zagubione, gdy przy spotkaniu na żywo będziemy wyglądać inaczej niż na zdjęciu. Na którego bazie zbudowali obraz naszej osoby w podświadomości.


Łącząc na zdjęciu silne charyzmatyczne spojrzenie z otwartością i przyjaznym uśmiechem, sprawiamy wrażenie osoby, z którą chcę się porozmawiać, którą warto poznać. Budujemy wizerunkową wartość.

Spójność buduje zaufanie. Osoby, które widzą zgodność między zdjęciem a rzeczywistością, czują się bardziej pewnie i komfortowo w kontakcie z Tobą. Co przekłada się na sukcesy w biznesie i relacjach.


 


ASERTYWNOŚĆ OTWARTOŚĆ KOHERENCJA - filary stanowiące podstawę skutecznej budowy marki osobistej i zdjęć wizerunkowych.

BONUS:

Mowa ciała również odgrywa istotną rolę.

Pewna i zrelaksowana postawa dodaje siły retoryce.

A sztywna, nienaturalna "biznesowa poza" z założonymi na krzyż rękami tylko przyśpiesza przewijanie bo kojarzy się z reklamami, które nam coś sprzedają... 


Co jest ważniejsze według Ciebie, asertywność czy otwartość?

  • Asertywność - Silne i pewne spojrzenie.

  • Otwartość - Przyjazny i naturalny wyraz twarzy.

  • Obie cechy są równie ważne.


Jeśli masz inną opinię, zapraszam do zostawienia komentarza pod artykułem!


 

Polecam dwa wywiady na platformie YouTube w temacie fotografii wizerunkowej!


  • Pierwszy to wywiad Ivanem Weissem, z mentorem w HSC i specjalistą od portretowej fotografii aktorskiej z Londynu. W którym opowiada o znaczeniu ciekawego wizerunku.
  • Drugi to krótki fragment z anteny ABC News, gdzie w programie Good Morning America: GMA, omawiany jest temat portretowej fotografii aktorskiej i jej wpływu na skuteczność CV. 

Kilka słów o mnie.

Nazywam się Jakub Strumiłło, jestem doświadczonym fotografem wizerunkowym wyspecjalizowanym w fotografii headshot, należę do grona wyselekcjonowanych międzynarodowych ekspertów fotografów o statusie Associate w Peter Hurley's Headshot CrewJakub Strumiłło - Fotograf Headshot-fotografia-biznesowa-poznan
Jakub Strumiłło - Fotograf Headshot


Chcesz zaktualizować zdjęcie wizerunkowe w Nowym Roku, by były aktualne i przedstawiało Cię w najlepszym świetle? Chętnie z Tobą porozmawiam i o wszystkim opowiem:725 203 973


Logotyp firmy: Fotograf Headshot - Jakub Strumiłło. Luksusowa fotografia biznesowa premium z Poznania

Dziękuję za wizytę, Jakub.

Do zobaczenia w lepszym świetle!

コメント


bottom of page