top of page

Jak się przygotować do biznesowej i wizerunkowej sesji zdjęciowej,
na co zwrócić uwagę w makijażu i ubiorze by wyglądać świetnie? 

Zdjęcie wizerunkowe headshot to inwestycja, dlatego należy się odpowiednio przygotować.
Chodzi o osiągnięcie profesjonalnego i zadbanego wyglądu. Wyróżniającego naturalnością i elegancją.

Poniżej opisuję porady w zakresie samodzielnego przygotowania do sesji zdjęciowej. Same sprawdzone rozwiązania zarówno dla mężczyzn niepewnych kondycji swojej cery, jak i dla dam, które chcą czuć się na sesji komfortowo i pewnie, po prostu wyglądać świetnie.

Skuteczny bezpośredni portret wizerunkowy. Wywoła właściwe skojarzenia pod kątem psychologii poznawczej bez niepotrzebnych kontrowersji, makijaż podobnie jak ubiór powinien być spójny z wizerunkiem, który prezentujesz na co dzień, aby ludzie utrwalający sobie Twój wizerunek w sieci, nie mieli problemu z rozpoznaniem Cię na żywo.

MAKIJAŻ DLA PAŃ

JAK SIĘ UBRAĆ

CZEGO UNIKAĆ

Pędzle do makijażu leżące na skurzanym futerale. Zbliżenie na sprzęd konieczny do wykonania wizażu do sesji zdjęciowej biznesowej, portretowej i headshotowej.

MAKIJAŻ I STYLIZACJA
 
Makijaż nie może dominować nad rysami twarzy, nie może odwracać uwagi od Twojej mimiki.
Gdy tak się stanie, Twój wizerunek straci na wiarygodności i może wyglądać tanio - bez względu na koszt wykonania wizażu, ten zależy od ilości oraz jakości zastosowanych kosmetyków, długości jego nakładania oraz wielu innych czynników nie związanych stricte z estetyką samego makijażu. Takich jak dojazd do klienta, renoma MUA.

Sesja wizerunkowa w stylistyce aktorskiego headshotu. Zdjęcia wykonane z najwyższą dbałością o makijaż, oświetlenie i emocje.

Zacznijmy od podstaw, pierwszych kroków w przygotowaniu do sesji.
 

 • Na sesję zabierz swoje ulubione łagodzące krople do oczu, pozwolą zachować świeże spojrzenie i uniknąć przekrwień.

 • Bez względu na płeć, przygotuj naturalną pomadkę do ust (nie matującą). Błysk doda życia ustom i pozwoli im się wyróżnić na tle cery, doda trójwymiarowości w miękkim stosunkowo płaskim świetle. Pomadki z błyskiem wyglądają bardziej matowo i miękko w moim studyjnym świetle, natomiast matowe są totalnie pozbawione życia.

 

 • W okresie przed sesją zdjęciową zabezpieczaj usta przed wysuszeniem i spękaniem. Zdrowo wyglądające usta bez spękanych skórek i przebarwień będą prezentować się atrakcyjnie i przedstawią Cię jako osobę bardziej zadbaną.

 • Ten punkt jest szczególnie ważny zimą i latem, gdy mróz i silne światło UV potrafi zniszczyć cerę.

W przypadku makijażu biznesowego dla kobiet, podstawą jest styl "No-Makeup",
który zachowa elegancki i ponadczasowy wygląd - będzie odporny na zmienne mody.

 
Co nie zmienia faktu że polecam skorzystanie z profesjonalnej pomocy lub umówienie wizażystki, która będzie nam towarzyszyć w trakcie sesji i wprowadzać poprawki w przypadku wystąpienia takiej konieczności.
 
To pozwoli dobra makijaż dopasowany do oświetlenia w studiu i finalnie prezentować się lepiej, niż nawet najlepszy makijażu wykonany samodzielnie lub poza studiem - choćby w ulubionym salonie kosmetycznym.

 • Przygotowując się samemu pamiętaj że chodzi o prosty, czysty i zadbany wygląd, nic wieczorowego lub teatralnego, to sesja wizerunkowa i naprawdę działa zasada: mniej znaczy więcej. Budując markę osobistą, najważniejsza jest szczerość.

 • Mocny makijaż nie buduje zaufania do Twojego wizerunku. Będziesz sprawiać wrażenie nieszczerej lub zbytnio popisującej się swoim stylem.

 • Zadbaj o równe brwi i usunięcie niesfornych włosków, zachowaj naturalny kontur.

 • Dobrze jeśli już na kilka dni przed sesją, zaczniesz dbać o cerę i zrezygnujesz z nakładania mocnego makijażu, który mógłby obciążyć i zmęczyć skórę oraz ją wysuszyć.

 • Pij więcej wody, pozwoli to naturalnie naciąnąć skórę i rozporostować ewentualne drobne zmarszczki, to naturalny i darmowy botoks.

 
 

 • Stosuj odpowiednio odżywiające i nawilżające kremy. Chroniące przed warunkami atmosferycznymi, światłem UV lub mrozem. Zadbana skóra wygląda wspaniale na zdjęciach. UV potrafi szkodzić cerze nawet zimą, jeśli nie wierzysz, pojedź w Alpy bez kremu z filtrem...

 
 

 • Podobnie wygląda kwestia wypoczynku, postaraj się przed sesją dobrze wyspać i ograniczyć spędzanie czasu przed jasnym ekranem, to pozwoli zlikwidować problem podkrążonych i przekrwionych oczu. Oczy są zwierciadłem duszy, zmęczone nie wpłyną korzystnie na wizerunek. A bystre i czujne spojrzenie to jeden z najważniejszych, jak nie najważniejszy element zdjęcia wizerunkowego.

Wiktoria - Sesja wizerunkowa w stylistyce aktorskiego headshotu. Zdjęcia bez retuszu

CZEGO UNIKAĆ w makijażu do sesji wizerunkowej?
 
Poniżej opisałem kilka dodatkowych kwestii, które należy wziąć pod uwagę w przygotowaniu do sesji, na zdjęciu widać dokładnie każdy detal i grymas twarzy, jakość wysoka zdjęcia potrafi spojrzeć w oczy, dlatego mniej krzywkliwy makijaż nie odwróci uwagi od koloru oczu.

 • Żywe i wypełnione kolorem oraz błyskiem oczy to moja specjalność - nie ukrywaj ich pod ciężkimi cieniami, za grubymi rzęsami i wyraźnymi kreskami.

 

 • Postaraj się zachować jasny makijaż w koło oczu, by nie "kraść światła". Światło studyjne LEDowe samo stworzy naturalny światłocień.

 

 • Unikaj permanentnych rozwiązań w rodzaju tatuowanych brwi lub ciężkich wyraźnych doklejek rzęs. Przy zbliżeniu jakie mamy na zdjęciach headshot. Doklejki rzucają się bardzo w... oczy.

Marta Wysocka, modelka i prezenterka z Poznania. Zdjęcie biznesowe do CV i portfolio. Profesjonalna fotografia wizerunkowa typu headshot.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
 

Bardzo ważne jest by nie zepsuć efektu zdjęcia, poprzez popełnienie podstawowych i niestety częstych błędów, które widuję na dotychczasowych zdjęciach wizerunkowych u swoich klientów, są tak częste że opiszę je poniżej:
 • Jeśli korzystasz z własnej MUA to upewnij się że ma doświadczenie w pracy z aparatem, a najlepiej pracy na planie filmowym ponieważ inaczej zachowuje się makijaż dostosowany do światła błyskowego a inaczej do stałego miękkiego światła LED. Zdjęcie przedstawia zbliżenie twarzy więc wymogi są wyższe.
 
 • To co dobrze wygląda w prostej lampie ring i lusterku zazwyczaj źle wygląda w profesjonalnym studyjnym oświetleniu i obiektywie aparatu.
 
 • Poproś aby wizażystka nałożyła podkład w płynie, nawilży cerę i unikniesz wyglądu porcelanowej lalki, pozbawionej tekstury cery i porów. Poza tym suchy podkład potrafi się zbrylać na mikrowłoskach cery co nie wygląda dobrze i tworzy skorupę widoczną na wysokiej jakości zdjęciu.
 
 • W przypadku ust, nie używaj żadnych "sztuczek" powiększających, mocny ciemny kontur od razu widać na zdjęciu. Wystarczy lekki połysk szminki, pomadki i/lub balsam.

Makijażystki zazwyczaj starają się zrobić najbardziej krzykliwy i skomplikowany makijaż, im bardziej rozbudowany makijaż tym zazwyczaj lepszy jest dla nich zarobek, niestety ale taki agresywny wieczorowy lub weselny makijaż to przeciwieństwo makijażu "No-Makeup" na jakim zależy nam przy zdjęciu biznesowym.
 
Trzeba wyraźnie zaznaczyć że chodzi o naturalny wygląd. Nie szpecący efekt filtru "upiększającego ze snapa."
​​
 • Doświadczona w pracy z aparatem MUA, będzie wiedzieć kiedy się powstrzymać od nakładania ciężkiej bazy, która kompletnie zasłoni fakturę cery i nie nałoży ostrych cieni pod oczami i/lub mocnych konturów. Dobierze makijaż idealnie współgrający z oświetleniem w studiu i kształtem Twojej twarzy w świetle, które będzie używane do zdjęć.
Makijaż - Jak przygotować się do sesji. Jaki makijaż do biznesowej sesji portretowej. Zdjęcie autorstwa Edz Norton, pobrane z Unsplash
W przypadku mężczyzn i przygotowań cery do sesji - sytuacja jest prosta.
 
Unikamy makijażu, pudrów, podkładów. Pudrowana cera traci naturalną strukturę, staje płaska i bez życia a w zbliżeniu jest to bardzo widoczne.  Podobnie jak nierównomiernie nałożony puder, zbrylający na skórze i włoskach - wyglądający po prostu źle.

 
 • Nie ma konieczności nakładania pudrów chroniących przed prześwietleniami wywołanymi ostrym światłem jakie jest używane na planach zdjęciowych w telewizji. 
 • Często fotografowie przygotowują makijaż do zdjęć, według tych samych regół jakimi kierują się przy pracy na planie produkcji telewizyjnych i reklam. A to błąd, bo oświetlenie w studiu jest kompletnie inne.
 
Ostre światło - to takie którego źródło jest stosunkowo małe do oświetlanego obiektu, np małe mocne lampy wiszące pod sufitem studia filmowego oświetlające ludzi z kilku/kilkunastu metrów. Używam bardzo miękkiego oświetlenia, w formie dużych paneli stałego światła LED oświetlających twarz z bliska co sprawia że światło imituje warunki panujące przy naturalnym miekkim słonecznym świetle w lekko pochmurny dzień.
 
Istnieją sprawdzone sposoby by poradzić sobie z błyszczącą cerą, zarówno w formie specjalistycznych bibułek matujących wchłaniających nadmiar sebum, jak i profesjonalnych podkładów matujących, których działanie jest subtelne i nie wpływa na jakość zdjęcia - nie ingeruje w teksturę skóry.
Wicedyrektor Kamil Stachowiak - zdjęcie biznesowe w stylistyce aktorskiego portretu do portfolio

JAK SIĘ UBRAĆ NA BIZNESOWĄ SESJĘ ZDJĘCIOWĄ?

Dobierz ubiór, który i nie będzie odwracać uwagi od Twojej twarzy.
Załóż coś w czym chodzisz, w czym czujesz się swobodnie i co lubisz mieć na sobie. Podstawa to czuć się swobodnie i naturalnie, oraz utrwalać zdjęciem szczery wizerunek odzwierciedlający Ciebie w najbliższy rzeczywistości sposób.
Garnitur jako profesjonalny ubiór na sesję zdjęciową.
Ubiór jaki przygotujesz będzie mieć wpływ na postrzeganie Ciebie, oraz ma wpływ na to jakie emocje oraz jakie tło będzie komponować się najlepiej na finalnym zdjęciu.
 
Fotografia biznesowa się zmienia i często dobrze zrezygnować z opatrzonych rozwiązań, warto się wyróżniać na tle innych i zatrzymać przewijanie swoim wizerunkiem.

Poniżej rozpisałem dziesięć porad jak się ubrać do biznesowej sesji zdjęciowej.
I co należy wziąć pod uwagę w trakcie przygotowań.
 
 1. Unikaj wzorzystych, jaskrawych lub połyskliwych ubrań. Odwrócą uwagę od twarzy. 
 2. Wybierz ubranie spójne z kolorystyką Twojej cery, kolorem oczu i włosów. Weź pod uwagę kolorystykę marki, którą reprezentujesz. Polecam zapoznać się z zasadami teorii koloru, aby wybrać kolory komplementarne, kolor ma znaczenie więc wybierz z głową.
 3. Najlepiej nie zakładaj zwracającej na siebie, dużej objętościowo lub krzykliwej biżuterii - sprawi to wrażenie że się chwalisz pieniędzmi, skromność jest lepiej postrzegana.
 4. Ubierz się w to co sprawia że dobrze się czujesz, w ulubiony garnitur, koszulę, golf lub sukienkę. Pamietaj tylko aby ubranie było w dobrym stanie. Drobne uszkodzenia mogę naprawić w retuszu, ale mocno zniszczonych koszulek i wytartych koszul nie naprawę.
 5. Sukienka powinna mieć ramiączka, by nie stworzyć wrażenia nagości. Przy kadrze headshotowym bywa tak że topy i sukienki bez ramion są niewidoczne a to tworzy nadto wyzywający wygląd, w przypadku fotografii biznesowej i wizerunkowej.
 6. Zadbaj o czystość swoich ubrań. Dobrze jest oddać garnitur lub kostium do pralni chemicznej i/lub wyprasować w domu przed przyjściem na sesję.  Szczególną uwagę poświęć kołnierzowi aby nie był pogięty, odbarwiony od potu. Koszule powinny mieć świeże i czyste kołnierze.
 7. Unikaj wzorów w rodzaju pasków poziomych i pionowych oraz drobnych powtarzalnych wzorów. To potrafi źle wyglądać i być zbyt rozpraszające gdy linie będą się źle układać.
 8. Sprawdź czy ubranie, które chcesz ubrać na sesję nie ma odstających nitek lub plam, czy kołnierze dobrze przylegają.
 9. Unikaj tymczasowych trendów jeśli zależy Ci na tym by zdjęcie pracowało na Twój wizerunek przez dłuższy czas, trendy szybko mijają i może się okazać że podążając za nimi - zdjęcie straci na świeżości już po kilku tygodniach...
 10. Ubranie musi dobrze na Tobie leżeć, nie być za ciasne ani za luźne. Ostatnio szczególnie w damskiej modzie występuje moda by zakładać ubrania luźne i ponadwymiarowe. To niebezpieczne wizerunkowo - może zaburzyć sylwetkę i dodać kilogramów na zdjęciu, lub sprawić wrażenie że masz na sobie pożyczone ubranie.

Zawsze warto zabrać kilka różnych kreacji, to dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet.

Mamy dużo czasu, żadna pośpieszająca nas klepsydra nie przesypuje się w trakcie sesji.

 

Szanuj swój czas i czas fotografa, mając więcej opcji nie zmarnujesz okazji by wyglądać korzystnie poprzez dobranie ubioru, który nie będzie wyglądać doskonale.

Kamil Kamoszka Stachowiak - Wykładowca i wicedyrektor w Szkoła w Chmurze oraz nauczyciel i

Jeśli jesteś aktorem lub aktorką, dobrze jest przygotować kilka różnych kreacji i pokazać zróżnicowane emocje na zdjęciach, to pozwoli pokazać Twój warsztat i elastyczność.

Emocje to podstawa w fotografii wizerunkowej.
Photographer Jakub Strumiłło - Self Portrait

Nazywam się Jakub Strumiłło i jestem doświadczonym fotografem biznesowym z własnym studiem w Poznaniu, moją specjalnością są naturalne emocje uchwycone w najlepszym świetle.

W przypadku dodatkowych pytań, proszę dzwonić:  725 203 973

Wysokiej jakości zdjęcia wizerunkowe wykonane w amerykańskiej estetyce zdjęć aktorskich z topowym oświetleniem studyjnym. Oparte o podstawy komunikacji niewerbalnej.

Klasyczna fotografia portretowa przedstawiająca szerszy kadr niż głowę i ramiona. Estetyka planowana przed sesją. Oświetlenie projektowane indywidualnie. 

Oferta bonów na prezent. Bony zarówno dla klientów indywidualnych jak i firm planujących podziękować współpracownikom poprzez prezent w formie bonów z procentowymi rabatami.

Oferta sesji korporacyjnych dla firm i organizatorów eventów integracyjnych. Dokładna wycena jest zależna od wizji klienta, wyboru estetyki ilości fotografowanych osób.

bottom of page