top of page
  • Zdjęcie autoraJakub Strumiłło

Makijaż i stylizacja do sesji biznesowej - 5 porad, które pomogą Ci się przygotować do zdjęć wizerunkowych!


Możesz przygotować się samodzielnie lub skorzystać z pomocy podczas sesji zdjęciowej!
Możesz przygotować się samodzielnie lub skorzystać z pomocy podczas sesji zdjęciowej!

Przygotowałem skrócony poradnik w zakresie przygotowań makijażu do sesji zdjęciowej. Stylizacja też jest uwzględniona!


Punkt pierwszy. Naturalny i subtelny makijaż to podstawa:


Unikaj makijażu, który dominuje nad rysami twarzy lub odwraca uwagę od mimiki.

Postaw na styl "No-Makeup" dla zachowania ponadczasowego i eleganckiego wyglądu,

unikaj ciężkiego wieczorowego/wyjściowego makijażu i teatralnych charakteryzacji.

Upewnij się, że Twój MUA ma doświadczenie w pracy ze stałym oświetleniem studyjnym, nie błyskowym...


...oświetlenie headshotowe jest specyficzne i nie wymaga aż tylu zabiegów co światło studyjne stosowane przy produkcji filmowej czy telewizyjnej, jest też delikatniejsze od światła błyskowego i charakteryzuje mniej ostrymi cieniami i mniej wyrazistymi prześwietleniami. Wymaga mniej agresywnego matowienia cery, niż oświetlenie z domowego ringu czy lustra przy toaletce.


Marta i przykład idealnego, delikatnego makijażu dziennego.
Marta i przykład idealnego, delikatnego kobiecego makijażu dziennego.


Punkt drugi. Przygotowanie skóry by wyglądała zdrowo:


Postaw na zdrowy i odżywiony wygląd ust, używając naturalnej, nie-matującej pomadki i zapobiegaj wysuszeniu oraz spękaniu ust. Delikatny błysk światła na ustach, doda zdjęciu życia.


Zadbaj o skórę, nawilżając ją i stosując kremy, zwłaszcza w przypadku silnego słońca i mrozu, mróz podobnie jak palące słońce wpływa na stan cery. Dlatego trzeba ją chronić przed wpływem pogody.


Pij więcej wody, aby naturalnie nawilżyć skórę i naciągnąć ją co zredukuje widoczność drobnych zmarszczek, a kolor skóry nabierze życia i stanie się bardziej równomierny.Punkt trzeci. Wybór właściwego ubioru do sesji zdjęciowej:


Przygotowując się do wzięcia udziału w biznesowej i/lub wizerunkowej sesji zdjęciowej, postaw na ubranie, które pasuje do twojej karnacji. Które będzie podkreślać kolor oczu, skomplementuje odcień włosów i będzie zgodne z kolorami marki, którą reprezentujesz.


Stylizacja powinna komplementować Twoje kwalifikacje zawodowe.


Przeglądając garderobę zwróć uwagę na zasady teorii koloru i uwzględnij odcienie komplementarne, aby uzyskać spójny wygląd na zdjęciach i zarazem przykuwający uwagę.


Wystrzegaj się krzykliwych, wzorzystych i przede wszystkim błyszczących ubrań, które mogą odwracać uwagę od twarzy. Upewnij się, że ubrania są w świetnej kondycji, dobrze dopasowane i skrojone. Najlepiej jeśli są częścią Twojej codziennej garderoby lub wpisują w jej styl. Nie zakładaj czegoś, w czym nie zostaniesz rozpoznany.


Budując spójny wizerunek warto przedstawić na zdjęciu obraz osoby, którą potencjalny obserwujący łatwo pozna po rysach twarzy i ubiorze w trakcie pierwszego zaplanowanego spotkania na żywo lub przy przypadkowej okazji.


Szczególną uwagę poświęć kołnierzowi i klapom marynarki (jeśli ją zakładasz), te elementy muszą być wyprasowane, dobrze dopasowane do szyi, nie mogą być odbarwione od potu lub zniszczone przez wielokrotne pranie.


Punkt czwarty. Przygotuj różne opcje stylizacji:


Nawet jeśli masz jeden ulubiony komplet, lub wydaje Ci się że będziesz w czymś wyglądać zjawiskowo to w trakcie sesji i w świetle studyjnym może okazać się że coś nie gra. Dlatego dobrze jest przygotować warianty awaryjne lub alternatywne stylizacje.


Dobrym pomysłem jest zabranie na sesję kilku t-shirtów w jednolitych kolorach, golfu, swetra lub bluzy noszonej na co dzień.


Unikaj tymczasowych trendów, postaw na klasyczne kroje i uniwersalne kreacje. Trendy i mody szybko się przedawniają i może się okazać że to co dziś jest największym krzykiem mody to za tydzień będzie już oklepane, passe lub kojarzyć z kimś niezbyt popularnym... Tymczasem klasyka pozostanie ponadczasowa.


Oczywiście jeśli zależy Ci na wyrażeniu swojej osobowości, i wpisaniu w trendy nie krępuj się tylko pamiętaj że może to oznaczać konieczność szybszej aktualizacji zdjęć...Dodatkowa porada dla aktorów i aktorek, ubiegających się o role.

Reżyserzy castingu lubią różnorodność, przygotowanie oryginalnego portfolio z kilkoma opcjami ubioru i emocji pozwoli agencji castingowej łatwiej dopasować Twoją fizjonomię do potencjalnej roli. I zarazem szybciej znaleźć Ci angaż.

Dlatego warto przygotować stroje w kilku stylistykach, od typowego denimowego stylu country, przez elegancki komplet wyjściowy aż po coś casualowego i domowego. Wykaż się kreatywnością planując swoją sesję. Obejrzyj zdjęcia inspirujących Cię aktorów - może odtworzysz rolę?

Właściwe połączenie ubioru i emocji, pozwoli stworzyć skuteczne portfolio aktorskie.


Przykładowe zdjęcia portretowe wykonane w moim studiu zdjęciowym na Piątkowie w Poznaniu.


Punkt piąty. Jeśli jesteś mężczyzną, zrezygnuj z makijażu:


Mężczyźni powinni za wszelką cenę unikać pudrów, podkładów i wszelkich ingerencji w cerę. Mam sposoby by poradzić sobie z nadmiernym świeceniem cery bez konieczności nakładania dodatkowych kosmetyków na twarz. Wystarczy kilka dni przed sesją, regularnie stosować kremy, unikać skrajnych temperatur i pić więcej wody.


Nałożenie pudru może spłaszczyć cerę i stłumić naturalną, charakterystyczną strukturę skóry. Puder pozbawi Twarz życia i stworzy maskę a do tego potrafi się zbrylać na mikro włoskach pokrywających skórę twarzy oraz niedogolonym zaroście. To wygląda niechlujnie.


Przy dużym zbliżeniu widać jeśli osoba na zdjęciu ma makijaż, lub puder dlatego jeśli nie chcesz by postrzegano Cię jako osobę niepoważną lub nieszczerą, unikaj takich zabiegów.


Elegancki klasyczny mężczyzna nie potrzebuje makijażu by wyglądać dobrze na zdjęciu.
Przykład naturalnej cery poddanej precyzyjnemu profesjonalnemu retuszowi. headshot-portret-zdjecie-biznes-sesjazdjeciowa-portretbiznesowy
Przykład naturalnej cery poddanej precyzyjnemu profesjonalnemu retuszowi.
 

Nazywam się Jakub Strumiłło i jestem doświadczonym fotografem biznesowym z własnym studiem w Poznaniu, należę do grona najlepszych fotografów headshotowych na świecie i moją specjalnością są naturalne emocje uchwycone w najlepszym świetle. Zdjęcia wywołujące wrażenie że osoba na zdjęciu prezentuje wizerunek pewny siebie i komunikatywny - skupiony i przyjazny.


W przypadku dodatkowych pytań, jestem dostępny pod numerem telefonu: 725 203 973.

Tylko proszę, nie dzwoń rano.Logotyp firmy Fotograf Headshot - Jakub Strumiłło. Najlepszego fotografia biznesowego i portretowego w Poznaniu i jednego z najlepszych fotografów headshot w PolsceComments


bottom of page