top of page
 • Zdjęcie autoraJakub Strumiłło

Jak się ubrać na biznesową sesję zdjęciową? Wpływ ubrania na spójny i autentyczny wizerunek.

Profesjonalne zdjęcie wizerunkowe to inwestycja, należy się do niej odpowiednio przygotować. Kluczem jest osiągnięcie profesjonalnego i zadbanego wyglądu.

Spójnego z Twoim codziennym wyglądem, aby nie wprowadzał w błąd odbiorców.


Wizerunek na zdjęciu powinien być spójny z tym, który widać przy spotkaniu na żywo.


Spójny wizerunek = wiarygodny wizerunek.


W świecie pełnym treści generowanych przez sztuczną inteligencje, szczerość to podstawa.Garnitur sprawdzi się tylko jeśli nosisz go na codzień. Profesjonalny wizerunek to spójny wizerunek.
Garnitur sprawdzi się tylko jeśli regularnie go nosisz. Nie zawsze trzeba wyglądać formalnie.

Jaki ubiór przygotować na biznesową sesję portretową by wyglądać korzystnie, i prezentować autentyczny wizerunek na zdjęciach?

 

Dobierz ubiór, który i nie będzie odwracać uwagi od Twojej twarzy. Załóż coś w czym chodzisz, w czym czujesz się swobodnie i co lubisz mieć na sobie. Podstawa to czuć się swobodnie i naturalnie, oraz utrwalać zdjęciem szczery wizerunek odzwierciedlający Ciebie w najbliższy rzeczywistości sposób.


 • Nie nosisz garniturów? Nie zakładaj go do zdjęcia.

 • Jeśli chodzisz do pracy w bluzach i swetrach, weź ze sobą ulubione.

 • Zawsze warto zabrać ze sobą szarą lub czarną koszulkę. To uniwersalne rozwiązanie pozwalające, każdemu wyglądać dobrze i to bez względu na płeć.

 • Golfy też są świetne. Najlepszym przykładem niech będzie zdjęcie Steva Jobsa wykonane przez fotografa Alberta Watsona.

 • Polecam poszukać inspiracji w sieci, zawsze znajdzie się ktoś, o podobnym typie urody lub stylu codziennego ubierania. Nie chodzi by kogoś udawać, tylko znaleźć korzystne wizerunkowo rozwiązanie.


Wygląd na zdjęciu powinien być możliwie najlepszy, aby nie odwracał uwagi od Twojej mimiki i prezentował Cię elegancko. (Elegancko nie bogato - nie chcesz się chwalić tylko budować zaufanie autentycznością).Warto unikać krzykliwej biżuterii, ale jeśli jest nią coś co nosisz codziennie. Nie rezygnuj z tego. Tak jak Kamil "Kamoszka" Stachowiak.
Warto unikać krzykliwej biżuterii, ale jeśli jest nią coś co nosisz codziennie. Nie rezygnuj z tego.

Ubiór jaki przygotujesz będzie mieć wpływ na postrzeganie Ciebie, oraz ma wpływ na to jakie emocje oraz jakie tło będzie komponować się najlepiej na finalnym zdjęciu.


Fotografia biznesowa się zmienia i często dobrze zrezygnować z opatrzonych rozwiązań, warto się wyróżniać na tle innych i zatrzymać przewijanie swoim wizerunkiem.


Poniżej rozpisałem dziesięć porad jak się ubrać do biznesowej sesji zdjęciowej. I co należy wziąć pod uwagę w trakcie przygotowań.


 1. Unikaj wzorzystych, jaskrawych lub połyskliwych ubrań. Odwrócą uwagę od twarzy. 

 2. Wybierz ubranie spójne z kolorystyką Twojej cery, kolorem oczu i włosów. Weź pod uwagę kolorystykę marki, którą reprezentujesz. Polecam zapoznać się z zasadami teorii koloru, aby wybrać kolory komplementarne, kolor ma znaczenie więc wybierz z głową.

 3. Najlepiej nie zakładaj na biznesową sesję zdjęciową, zwracającej na siebie, dużej objętościowo lub krzykliwej biżuterii - sprawi to wrażenie że się chwalisz pieniędzmi, skromność jest lepiej postrzegana.

 4. Ubierz się w to co sprawia że dobrze się czujesz, w ulubiony garnitur, koszulę, golf lub sukienkę. Pamiętaj tylko aby ubranie było w dobrym stanie. Drobne uszkodzenia mogę naprawić w retuszu, ale mocno zniszczonych koszulek i wytartych koszul nie naprawę.

 5. Sukienka powinna mieć ramiączka, by nie stworzyć wrażenia nagości. Przy kadrze headshotowym bywa tak że topy i sukienki bez ramion są niewidoczne a to tworzy nadto wyzywający wygląd, w przypadku fotografii biznesowej i wizerunkowej.

 6. Zadbaj o czystość swoich ubrań. Dobrze jest oddać garnitur lub kostium do pralni chemicznej i/lub wyprasować w domu przed przyjściem na sesję.  Szczególną uwagę poświęć kołnierzowi aby nie był pogięty, odbarwiony od potu. Koszule powinny mieć świeże i czyste kołnierze.

 7. Unikaj wzorów w rodzaju pasków poziomych i pionowych oraz drobnych powtarzalnych wzorów. To potrafi źle wyglądać i być zbyt rozpraszające gdy linie będą się źle układać.

 8. Sprawdź czy ubranie, które chcesz ubrać na sesję nie ma odstających nitek lub plam, czy kołnierze dobrze przylegają.

 9. Unikaj tymczasowych trendów jeśli zależy Ci na tym by zdjęcie pracowało na Twój wizerunek przez dłuższy czas, trendy szybko mijają i może się okazać że podążając za nimi - zdjęcie straci na świeżości już po kilku tygodniach...

 10. Ubranie musi dobrze na Tobie leżeć, nie być za ciasne ani za luźne. Ostatnio szczególnie w damskiej modzie występuje moda by zakładać ubrania luźne i ponadwymiarowe. To niebezpieczne wizerunkowo - może zaburzyć sylwetkę i dodać kilogramów na zdjęciu, lub sprawić wrażenie że masz na sobie pożyczone ubranie.

 

Zawsze warto zabrać kilka różnych kreacji na biznesową sesję zdjęciową, to dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet.

Mamy dużo czasu, żadna pośpieszająca nas klepsydra nie przesypuje się w trakcie sesji.


Szanuj swój czas i czas fotografa, mając więcej opcji nie zmarnujesz okazji by wyglądać korzystnie poprzez dobranie ubioru, który nie będzie wyglądać na zdjęciach doskonale.


Jeśli jesteś aktorem lub aktorką, dobrze jest przygotować kilka różnych kreacji i pokazać zróżnicowane emocje na zdjęciach, to pozwoli pokazać Twój warsztat i elastyczność. Zaprezentuj autentyczny wizerunek, który zapadnie w pamięć!Emocje na zdjęciach wizerunkowych są najważniejsze. Bez szczerej ekspresji nawet najlepsze światło i najdroższe ubranie nie spełni swojej roli.
Ubiór powinien korespondować z emocjami. I odzwierciedlać charakter.


P.S. Zignoruj wszystko co napisałem wyżej, jeśli nie zależy Ci na uniwersalnie korzystnym wizerunku. Wtedy nie ma zasad, ale nie biorę odpowiedzialności że zdjęcia finalnie wyjdą równie dobrze jak te znajdujące w moim portfolio. Nazywam się Jakub Strumiłło i jestem doświadczonym fotografem biznesowym z własnym studiem w Poznaniu, moją specjalnością są naturalne emocje uchwycone w najlepszym świetle.

W przypadku dodatkowych pytań, jestem dostępny pod numerem telefonu 725 203 973.
Mam nadzieję że teraz już wiesz jak się ubrać do swojej następnej biznesowej sesji zdjęciowej!


コメント


bottom of page