top of page
 • Zdjęcie autoraJakub Strumiłło

Jaki makijaż będzie najlepszy do zdjęć biznesowych? Taki, którego nie widać! Makeup do sesji to podstawa!


Zdjęcie przedstawiające pędzle do makijażu, z naturalnym włosiem, z metalowymi mocowaniami i akrylowymi rękojeściami. Pędzle leżące na jednolitym szarym tle. Fotografia ilustrująca narzędzia pracy makijażystki przygotowującej makijaż do biznesowej sesji zdjęciowej.
Jaki makijaż przygotować do sesji zdjęciowej? Minimalistyczny!

Poniżej opiszę porady jak samodzielnie przygotować profesjonalny makeup do sesji zdjęciowej pod kątem ponadczasowej elegancji. Przytoczę sprawdzone rozwiązania zarówno w przypadku mężczyzn niepewnych kondycji swojej cery. I pań, które chcą czuć się na sesji komfortowo i pewnie - wyglądać świetnie na zdjęciach!
 Podzielę się z moim doświadczeniem z pracy jako fotograf biznesowy.


Komfort ma kluczowe znaczenie jeśli chcemy uzyskać korzystne emocje na zdjęciach, dlatego odpowiedni makijaż jest bardzo ważnym etapem przygotowań do sesji zdjęciowej. • W zdjęciach headshot chodzi o prostotę i naturalność, wręcz skromność w przekazie, mającym budować zaufanie do szczerości i dobrych intencji.Opiszę poniżej zabiegi, które pomogą Ci wyglądać profesjonalnie, bez nadmiernej krzykliwości i udziału chwilowych trendów lub subiektwnych wizji MUA.

Trendów mogących sprawić że zdjęcia szybko stracą na świeżości i ulegną dewaluacji.


W odróżnieniu od fotografii modowej i beauty, headshoty to zdjęcia narzędzia, mające przedstawić realny, autentyczny i wiarygodny wizerunek. Może nie jest to romantyczne i działające na wyobraźnie ale za to jest to aspekt niezbędny gdy zależy nam na budowie spójnej marki osobistej, która będzie kojarzona z jakością i ponadczasową klasą. Odpowiednio przygotowany makeup do sesji zdjęciowej zadba o to by ten wizerunek był nieskazitelny.

Bardzo bezpośredni i elegancki portret wizerunkowy. Wywoła właściwe skojarzenia pod kątem psychologii poznawczej bez niepotrzebnych kontrowersji, makijaż podobnie jak ubiór powinien być spójny z wizerunkiem jaki prezentujesz na co dzień.


Makijaż nie może dominować nad rysami twarzy, nie może odwracać uwagi od Twojej mimiki.

Gdy tak się stanie, Twój wizerunek straci na wiarygodności i może wyglądać tanio - bez względu na koszt wykonania makeupu do sesji, ten zależy od ilości oraz jakości zastosowanych kosmetyków, długości jego nakładania oraz wielu innych czynników nie związanych stricte z estetyką samego makijażu. Takich jak dojazd do klienta, rezerwacja terminu, renoma MUA.Wiktoria - Sesja wizerunkowa w stylistyce aktorskiego headshotu. Zdjęcia bez retuszu.
Wiktoria - Sesja wizerunkowa w stylistyce aktorskiego headshotu. Zdjęcia bez retuszu.


 


Zacznijmy od podstaw, pierwszych kroków.


 • Weź na sesję krople do oczu, pozwolą zachować świeże spojrzenie i uniknąć przekrwień.

 • Bez względu na płeć, przygotuj naturalną pomadkę do ust (nie matującą). Błysk doda życia ustom i pozwoli im się wyróżnić na tle cery, doda trójwymiarowości w miękkim stosunkowo płaskim świetle. Pomadki glossy wyglądają bardziej matowo i miękko w moim studyjnym świetle, natomiast matowe są totalnie pozbawione życia.


 • W okresie przed sesją zdjęciową zabezpieczaj usta przed wysuszeniem i spękaniem. Zdrowo wyglądające usta bez spękanych skórek i przebarwień będą prezentować się atrakcyjnie i przedstawią Cię jako osobę bardziej zadbaną, lepiej odżywioną i po prostu zdrową.

 • Ten punkt jest szczególnie ważny zimą i latem, gdy mróz i silne światło UV potrafi zniszczyć cerę.
 


W przypadku makijażu biznesowego dla kobiet,

podstawą jest styl "No-Makeup", który możesz przygotować sama.Co nie zmienia faktu że polecam skorzystanie z profesjonalnej pomocy lub umówienie wizażystki, która będzie nam towarzyszyć w trakcie sesji i wprowadzać poprawki w przypadku wystąpienia takiej konieczności. Gdyby nasz makeup do sesji przestał się prezentować idealnie.


To pozwoli dobra makijaż dopasowany do oświetlenia w studiu i finalnie prezentować się lepiej, niż nawet najlepszy makijażu wykonany samodzielnie lub poza studiem - choćby w ulubionym salonie kosmetycznym.

 • Przygotowując się samemu pamiętaj że chodzi o prosty, czysty i zadbany wygląd, nic wieczorowego lub teatralnego, to sesja wizerunkowa i naprawdę działa zasada: mniej znaczy więcej. Budując markę osobistą, najważniejsza jest szczerość.

 • Mocny makijaż nie buduje zaufania do Twojego wizerunku. Będziesz sprawiać wrażenie nieszczerej lub zbytnio popisującej się swoim stylem.

 • Zadbaj o równe brwi i usunięcie niesfornych włosków, zachowaj naturalny kontur.

 • Dobrze jeśli już na kilka dni przed sesją, zaczniesz dbać o cerę i zrezygnujesz z nakładania mocnego makijażu, który mógłby obciążyć i zmęczyć skórę oraz ją wysuszyć.

 • Pij więcej wody, pozwoli to naturalnie naciągnąć skórę i rozprostować ewentualne drobne zmarszczki, to naturalny i darmowy botoks. • Stosuj odpowiednio odżywiające i nawilżające kremy. Chroniące przed warunkami atmosferycznymi, światłem UV lub mrozem. Zadbana skóra wygląda wspaniale na zdjęciach. UV potrafi szkodzić cerze nawet zimą, jeśli nie wierzysz, pojedź w Alpy bez kremu z filtrem... • Podobnie wygląda kwestia wypoczynku, postaraj się przed sesją dobrze wyspać i ograniczyć spędzanie czasu przed jasnym ekranem, to pozwoli zlikwidować problem podkrążonych i przekrwionych oczu. Oczy są zwierciadłem duszy, zmęczone nie wpłyną korzystnie na wizerunek. A bystre i czujne spojrzenie to jeden z najważniejszych, jak nie najważniejszy element zdjęcia wizerunkowego.
 CZEGO UNIKAĆ w makijażu do sesji wizerunkowej?

 

Poniżej opisałem kilka dodatkowych kwestii, które należy wziąć pod uwagę w przygotowaniu do sesji, na zdjęciu widać dokładnie każdy detal i grymas twarzy, jakość wysoka zdjęcia potrafi spojrzeć w oczy, dlatego mniej krzykliwy makijaż nie odwróci uwagi od koloru oczu.

 • Żywe i wypełnione kolorem oraz błyskiem oczy to moja specjalność - nie ukrywaj ich pod ciężkimi cieniami, za grubymi rzęsami i wyraźnymi kreskami.


 • Postaraj się zachować jasny makijaż w koło oczu, by nie "kraść światła". Światło studyjne LED-owe samo stworzy naturalny światłocień.


 • Unikaj permanentnych rozwiązań w rodzaju tatuowanych brwi lub ciężkich wyraźnych doklejek rzęs. Przy zbliżeniu jakie mamy na zdjęciach headshot. Doklejki rzucają się bardzo w... oczy.

 Marta Wysocka, modelka i prezenterka z Poznania. Zdjęcie biznesowe do CV i portfolio. Profesjonalna fotografia wizerunkowa typu headshot
Porządnie wykonany makijaż jest delikatny a zarazem podkreśla rysy.


Bardzo ważne jest by nie zepsuć efektu zdjęcia, poprzez popełnienie podstawowych i niestety częstych błędów, które widuję na dotychczasowych zdjęciach wizerunkowych u swoich klientów, są tak częste że opiszę je poniżej:

 • Jeśli korzystasz z własnej MUA to upewnij się że ma doświadczenie w pracy z aparatem, a najlepiej pracy na planie filmowym ponieważ inaczej zachowuje się makijaż dostosowany do światła błyskowego a inaczej do stałego miękkiego światła LED. Zdjęcie przedstawia zbliżenie twarzy więc wymogi są wyższe.


 • To co dobrze wygląda w prostej lampie ring i lusterku zazwyczaj źle wygląda w profesjonalnym studyjnym oświetleniu i obiektywie aparatu.


 • Poproś aby wizażystka nałożyła podkład w płynie, nawilży cerę i unikniesz wyglądu porcelanowej lalki, pozbawionej tekstury cery i porów. Poza tym suchy podkład potrafi się zbrylać na mikro-włoskach cery co nie wygląda dobrze i tworzy skorupę widoczną na wysokiej jakości zdjęciu.


 • W przypadku ust, nie używaj żadnych "sztuczek" powiększających, mocny ciemny kontur od razu widać na zdjęciu. Wystarczy lekki połysk szminki, pomadki i/lub balsam.

Makijażystki zazwyczaj starają się zrobić najbardziej krzykliwy i skomplikowany makijaż, im bardziej rozbudowany makijaż tym zazwyczaj lepszy jest dla nich zarobek, niestety ale taki agresywny wieczorowy lub weselny makijaż to przeciwieństwo makijażu dziennego na jakim zależy nam przy zdjęciu biznesowym.


Trzeba wyraźnie zaznaczyć że chodzi o naturalny wygląd. Nie szpecący efekt filtru "upiększającego ze snapa."

​​

 • Doświadczona w pracy z aparatem MUA, będzie wiedzieć kiedy się powstrzymać od nakładania ciężkiej bazy, która kompletnie zasłoni fakturę cery i nie nałoży ostrych cieni pod oczami i/lub mocnych konturów. Dobierze makijaż idealnie współgrający z oświetleniem w studiu i kształtem Twojej twarzy w świetle, które będzie używane do zdjęć.
 Emocje na zdjęciach wizerunkowych są najważniejsze. Bez szczerej ekspresji nawet najlepsze światło i najdroższe ubranie nie spełni swojej roli.
Męski makijaż do sesji biznesowej? Nie dziękuję!

W przypadku mężczyzn i przygotowań cery do sesji - sytuacja jest prosta.


Unikamy makijażu, pudrów, podkładów. Pudrowana cera traci naturalną strukturę, staje płaska i bez życia a w zbliżeniu jest to bardzo widoczne.  Podobnie jak nierównomiernie nałożony puder, zbrylający na skórze i włoskach - wyglądający po prostu źle.


 • Nie ma konieczności nakładania pudrów chroniących przed prześwietleniami wywołanymi ostrym światłem jakie jest używane na planach zdjęciowych w telewizji. 

 • Często fotografowie przygotowują makijaż do zdjęć, według tych samych reguł jakimi kierują się przy pracy na planie produkcji telewizyjnych i reklam. A to błąd, bo oświetlenie w studiu jest kompletnie inne.


Ostre światło - to takie którego źródło jest stosunkowo małe do oświetlanego obiektu, na przykład małe mocne lampy wiszące pod sufitem studia filmowego oświetlające ludzi z kilku/kilkunastu metrów. Używam bardzo miękkiego oświetlenia, w formie dużych paneli stałego światła LED oświetlających twarz z bliska co sprawia że światło imituje warunki panujące przy naturalnym miękkim słonecznym świetle w lekko pochmurny dzień.


Istnieją sprawdzone sposoby by poradzić sobie z błyszczącą cerą, zarówno w formie specjalistycznych bibułek matujących wchłaniających nadmiar sebum, jak i profesjonalnych podkładów matujących, których działanie jest subtelne i nie wpływa na jakość zdjęcia - nie ingeruje w teksturę skóry.


Nr.1 w Poznaniu. Najlepszy fotograf biznesowy w Poznaniu. Fotografia biznesowa Poznań.
Przy odpowiednim świetle lekki naturalny błysk cery nie jest problemem. Dodaje realizmu.


Nr.1 w Poznaniu. Najlepsza fotografia biznesowa w Poznaniu. Fotografia biznesowa Poznań.
Ludzka skóra ma delikatny połysk i kontrolując światło nie trzeba nakładać tony pudru by uniknąć odbić.


 

Nazywam się Jakub Strumiłło i jestem doświadczonym fotografem biznesowym w Poznaniu, moją specjalnością są naturalne emocje uchwycone w najlepszym świetle.Wszystko co napisałem wyżej jest wynikiem moich osobistych doświadczeń oraz wymiany ich z innymi fotografami Headshotowymi z całego świata, w ramach spotkań ZOOM na Headshot Crew i setek godzin kursów jakie odbyłem w swojej karierze. To porady uniwersalne, pozwalające wyglądać lepiej i czuć się lepiej na profesjonalnych zdjęciach wizerunkowych.Podążając za przedstawionymi wyżej radami, oszczędzisz czas i pieniądze oraz lepiej wykorzystasz szansę by prezentować się doskonale na zdjęciach. Podstawa to dobre przygotowanie do sesji, zarówno w kwestii omówienia estetyki ale też ubioru i wizażu.


Jedną z osób, od których w Headshot Crew uczyłem się tego o czym pisałem wyżej, jest legenda branży, Luis Guillermo Duque, makijżysta i stylista, który przygotowywał między innymi Steva Jobsa do jego słynnej sesji z Albertem Watsonem.
 Poniżej możesz zaplanować konkretny termin rozmowy telefonicznej

lub spotkania w formie wideokonferencji na platformie ZOOM.


Nie obawiaj się dzwonić do mnie bezpośrednio: 725 203 973

 Comments


bottom of page