top of page
  • Zdjęcie autoraJakub Strumiłło

TOP 5 narzędzi, z których korzystam w pracy fotografa!


Autoportret, fotograf Jakub Strumiłło. Zdjęcie wizerunkowe w stylistyce headshotu wykonane na błękitnym tle. Capture One Pro, JPEGminiPRO, GEOiMGr.
Jakub Strumiłło - Fotograf Headshot. Moje TOP 5 narzędzi!

Lista pięciu najczęściej używanych narzędzi, z których korzystałem w minionym 2023 roku. I będę z nich korzystać w 2024 roku - potwierdziły swoją skuteczność.

I stały się dla mnie nieodzownymi elementami w pracy fotografa biznesowego.


To będzie krótki artykuł, ale bardzo rzeczowy i przydatny, dla każdego twórcy cyfrowego, któremu zależy na SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych w wyszukiwarkach.


Rok 2024 przyniesie duże zmiany w algorytmach, takie jak planowane zaimplementowanie w Google algorytmu Search Generative Experience (SGE).

Dlatego przygotowanie się zawczasu do tych zmian - jest dobrym pomysłem. 


Krótka lista polecanych narzędzi dla fotografa, które opisuje dalej w tekście.
 

Jestem profesjonalistą i dzięki przynależności do grona ekspertów Headshot Crew, mam unikalny dostęp nie tylko do ogromnego archiwum wiedzy, ale też okazję wymieniać się doświadczeniami z najlepszymi fotografami na świecie.


To właśnie dzięki HSC, miałem okazje poznać bliżej narzędzia wspomniane w tym artykule, nauczyć ich używania w efektowny sposób, oraz miałem okazje na regularnych spotkaniach online, rozmawiać bezpośrednio z twórcami wspomnianego w tekście oprogramowania.


Headshot Crew nie tylko współpracuje z twórcami JPEGmini, ale też z zespołem Phase One i wieloma innymi producentami profesjonalnego sprzętu. Pomagamy w rozwoju, dzielimy swoimi pomysłami na czym korzystają fotografowie z całego świata. Nie tylko Ci należący do naszego grona. Bez względu na to jakim rodzajem fotografa jesteś (jeśli nim jesteś oczywiście), to prawdopodobnie miałeś kontakt z narzędziami, które pomogliśmy rozwijać. 


Capture One Pro 22 - To profesjonalne oprogramowanie do wywoływania cyfrowych negatywów, wstępnej obróbki zdjęć, koloryzacji, archiwizacji oraz co szczególnie ważne dla mnie - stabilnego tetheringu, czyli przesyłania zdjęć bezpośrednio z aparatu do aplikacji na komputerze lub tablecie. Umożliwia nie tylko błyskawiczny wgląd w efekty pracy, ale też ułatwia i umożliwia efektywne szkolenie osób nie mających doświadczenia w pozowaniu do zdjęć. Profesjonalni fotografowie dzielą się na tych, którzy korzystają z C1 i na tych, którzy jeszcze tego nie robią.
JPEGminiPRO - Oprogramowanie do kompresji, przeskalowywania zdjęć i filmów.

Pozwala niemal bezstratnie zmniejszać wagę zdjęć, co ma bezpośredni wpływ na ilość miejsca zajmowanego na dysku, oraz szybkość ładowania stron na których umieszczone są zdjęcia. Szybsze ładowanie strony to lepsze pozycjonowanie SEO, to wygodniejsze korzystanie z niej na urządzeniach mobilnych.
GeoImgr - To narzędzie umożliwiające edycję metadanych EXIF zdjęć. Dodawania tagów oraz alternatywnych opisów. I co kluczowe, umożliwia zapisywanie pozycji GPS zarówno szerokości jak i wysokości geograficznej jaką sami ustawimy, na przykład przypisując zdjęcia do lokalizacji naszego studia lub miejsca w którym było wykonane zdjęcie.


Nie polecam oznaczania lokalizacji miejsc, które chcemy zachować w tajemnicy, lub które nie chcemy by zostały "zadeptane" przez osoby chcące odtworzyć nasze zdjęcia.

To szczególnie ważne pod kątem ochrony przyrody - nie wszyscy potrafią się zachować.
Affinity Photo V2 - Zaawansowane ale jednocześnie proste w obsłudze oprogramowanie do obróbki graficznej. Wyśmienita alternatywa dla innych, bardziej popularnych i znanych narzędzi. Które moim zdaniem nie są wystarczająco intuicyjne, zbyt mocno ingerują w działanie komputera.


Jednocześnie oprogramowanie Affinity, zarówno Photo jak i Designer potrafią z powodzeniem zastąpić w 99% pakiet Adobe.


Z oprogramowania Adobe bardzo okazjonalnie korzystam, i mam wykupioną licencję, ale używam tylko w bardzo konkretnych i rzadkich przypadkach. Gdyby nie umowa licencyjna obarczająca karą za wcześniejsze rozwiązanie umowy, prawdopodobnie zrezygnowałbym w tym roku. I raczej nie będę tej umowy przedłużać.


Dlatego polecam korzystanie z Affinity, bo tam takich nieprzyjemnych kruczków nie ma, i można wykupić dożywotnią licencję bez konieczności subskrybcji.
WeTransfer - Tego narzędzia raczej przedstawiać nie musze, mój ulubiony portal do dzielenia się plikami online. Przesyłania gotowych zdjęć, filmów lub grafik do moich klientów. WeTransfer jest szybki, intuicyjny i wygodny w obsłudze.

A co najważniejsze - stabilny. 

Fotograf Headshot - Jakub Strumiłło. Najlepszy fotograf w Polsce i specjalista od kreowania przystepnego i pewnego siebie wizerunku. Fotograf Biznesowy Poznan.
Jakub Strumiłło - Fotograf Headshot

Kilka słów o mnie.

Nazywam się Jakub Strumiłło, jestem doświadczonym fotografem wizerunkowym i biznesowym ze studiem w Poznaniu.

Wyspecjalizowanym w fotografii headshot, należę do grona międzynarodowych ekspertów o statusie fotografów Associate w Peter Hurley's Headshot Crew


Dziękuję za przeczytanie powyższego tekstu i z góry dziękuję, za odwiedzenie mojej strony internetowej i zapoznanie z aktualną ofertą zdjęć, które mogę wspólnie z Wami wykonać.

Jakub Strumiłło - Fotograf Headshot©

17.01.2024
Comments


bottom of page